
Milyen tömlőt válasszak?
A tömlő megfelelő kiválasztása kulcsfontosságú szivattyúzáshoz, tűzcsapokhoz és tűzvédelmi felhasználásra, hiszen ez biztosítja a zavartalan és hatékony vízszállítást. A második legfontosabb szempont az anyagminőség és az átmérő meghatározása, mivel ezek közvetlenül befolyásolják vízhozamot és vízmennyiséget.
A tömlő meghatározásánál alapvető, hogy eldöntsüka felhasználási területet. Amennyiben szivattyúhoz szeretnénk hazsnálni, akkor a nyomó és szívóoldal létezik. Most kimondottan a nyomóoldallal fogunk foglalkozni, valamint azzal, ha valakinek tűzcsaphoz vagy tűzvédelmi célra kell a tömlőt alkalmazni.
A nyomóoldalon lapostömlőket szoktunk alkalmazni, ahol előszőr szükséges kiválasztani az átmérőt és meghatározni a csatlakozás típusát. A tömlők lehetnek szereltek vagy szereletlenek. A szerelt tömlőnél a leggyakrabban használt a Storz vagy köznapi elnevezésben "karmos gyorscsatlakozós".
A tömlők esetében az átmnérő mindig a belső átmérőt (mm) takarja, melyet gyakran colban (zoll) szeretnek megadni.
A fonott lapostömlők belseje lehet gumi(epdm) vagy műanyag (PU) és szilikon alapú. Ez az egyik legfontosabb része a tömlőnek, hiszen ez biztosítja a nyomásállóságot.
A külső huzat jellemzően műanyag alapú granulátumból előállított szőtt szálból készül vagy kimondottan gumi/pvc külsőt alkalmaznak. Utóbbi bár drágább, de sokkal tartósabb, ezért gyakori kültéri mezőgazdasági használatra ezeket javasoljuk. Ráadásul ezek ellenállnak a vegyszereknek és az olajnak is.