
Aszály elleni védekezés
Magyarország területének körülbelül 90%-a aszállyal veszélyeztetett. A legsúlyosabb aszályok természeti adottságainknak és földrajzi elhelyezkedésünknek megfelelően az Alföldön, főleg annak középső részén alakulnak ki. A talaj eróziója is hosszan tartó problémákat okozhat, ezért fontos, hogy az aszályos vidékeken jó öntözőrendszerek épüljenek.
Az aszály és a nagy meleg másik következménye az egyre gyakrabban kialakuló tüzek, melyek gyakori forrása a mezőgazdasági gépek felforrósodott alkatrészei vagy az eldobott cigarettacsikk.
Kezdjük a vízzel, öntözés hatékonyan
A káros vízhiányok kivédése érdekében egyaránt biztosítani kell a térségek közötti vízátvezetési lehetőséget, valamint az ésszerű vízvisszatartást. Ez különböző létesítményekkel valósítható meg, pl. vízátvezető csatornák, tározók, vízlépcsők, vízvisszatartó és vízkormányzó műtárgyak építésével és üzemeltetésével. Az ily módon vízfolyásokban, csatornákban, tározókban biztosított vízkészletekből a vízkivétel helyétől különböző módszerekkel lehet eljuttatni az öntöző vizet a növényzethez.
Az víz elvezetését azonban minél gazdaságosabban szükséges megoldani, amit korábban kemény polietilén csővel (KPE) valósítottak meg. Ezek a vezetékek tartósak, azonban helyhez kötöttek, nehézkes a szállításuk, időigényes az összeszerelésük. Egyre gyakrabban váltják ki ezeket a vezetékeket a tűzoltók által is használt 3 colos tűzoltó tömlőkkel, melyek előnye, hogy nagyobb nyomáson üzemeltethetőek, valamint az alkalmazott Storz csatlakozókkal gyorsan szerelhető a vezeték. A leggyakoribb alkalmazás, hogy 20 méteres kapcsozott tömlőket kapcsolnak össze, így szakadás vagy sérülés esetén a 20 méteres szakasz pár perc alatt szerelhető. Arra azonban figyelni kell, hogy bár a tömlő a szövött anyagon belül gumi vagy műanyag belsővel is rendelkezik, biztosítani kell, hogy a nyomásalá helyezés előtt megbizonyosodjunk nincs fémdarab vagy egyéb tárgy ami kiszúrhatja. Megszokott, hogy szalmát terítenek a tömlők alá.
A tűz ellen a víz a legjobb
A mezőgazdasági gépek tűzeinél nagyon kicsi az esély, hogy sikerül megmenteni a gépet és sokszor a továbbterjedő lángokat is csak a tűzoltók képesek megfékezni.
A gépek védelmére ma már vízköddel oltók is rendelkezésre állnak, ezek kiváló porlasztott vízzel oltanak, amivel nem csak a gép, hanem a környezet is oltható.
Lajtoskocsiból tűzoltó autó
A lajtoskocsira vagy IB tartályos utánfutóra ma már könnyen felszerelhető egy 2 colos benzines szivattyú, amire a tűzoltók által használt C tömlőket szerelnek és egy korszerű kombinált sugárcsővel látják el. Így a tűz helyszínére gyorsan oda lehet érni és nagyon hatékonyan megkezdhető a tűzoltás.